• Kviečiame ugdymo įstaigų I-XII klasių ugdytinius ir jų šeimų narius registruotis ir dalyvauti respublikiniame projekte „GIMINĖS MEDIS-2020“, skirtame P. Galaunės 130-osioms gimimo metinėms ir Tautodailės metams paminėti. PLAČIAU       NUOSTATAI GM- 2020

Pasidalinkime savo šeimos tradicijomis: užrašykime šeimos narių pasakojimus, prisiminimus apie svarbius savo šeimos įvykius, aprašykime papročius, šeimos tradicijas, saugomas relikvijas (daiktai, tautodailės, meno kūriniai).

Projekto tikslas: skatinti jaunimą domėtis savo šeimos, bendruomenės, valstybės praeitimi, saugoti tautos tapatumą, didžiuotis savo šeima, gimtąja šalimi, lavinant meninius, kūrybinius gebėjimus.

Projekto uždaviniai, kūrybinių darbų temos. Projekto dalyviai gali rinktis bet kurią iš žemiau pateiktų kūrybinių darbų temų:
„Mano šeimos istorija“.
Surinkti kuo daugiau ir įdomesnės informacijos apie šeimą, tėvų, senelių kilmės ir gyvenamąją vietą, darbus, gyvenimo būdą, visuomeninę veiklą, iliustruojant nuotraukomis. Aprašyti šeimos tradicijas, papročius kalendorinių (Kalėdos, Užgavėnės, Velykos, Joninės ir kt.), valstybinių (Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Mindaugo karūnavimo diena (himno giedojimo tradicija) ir kt.), šeimos švenčių (vestuvės, krikštynos, gimimo diena ir pan.) metu.
„Giminės medis“.
Nubraižyti, nupiešti ar kitomis meninėmis priemonėmis bei kompiuterinėmis programomis (genealoginė programa ir pan.) atlikti ir pateikti savo šeimos genealoginį medį. Jame prie kiekvieno giminės atstovo pažymėti gimimo, mirties, vedybų datas, gimimo ir gyvenimo vietą (rajonas, miestas, kaimas), palaidojimo vietą.
„Šeimos relikvija ir fotografija“.
Rasti šeimos albume esančias senas XX a.pradžios – vidurio nuotraukas, aprašyti juose įamžintus šeimos narius ar giminaičius, įvykius, vietoves, pastatus, užrašyti tikslias žmonių gimimo, mirties datas, vietą, gyvenamąją vietą.
Atskleisti vieną iš šeimos tradicijų – šeimos arba giminės tradiciją fotografuotis kartu, pateikiant kelerių metų nuotraukų koliažą ir parašant, kada, kokia proga ir kas fotografuota.
Fotografuoti šeimos, giminės nariams priklausiusius daiktus, tapusius šeimos relikvijomis, užrašyti jų istoriją, pažymėti iš kokios vietos jie yra, paaiškinti, kodėl šie daiktai yra branginami šeimoje.
„Giminės herbas“.
Pavaizduoti, nukopijuoti (jei giminė turi) arba sukurti naujai giminės herbą ir aprašyti jame esančius simbolius.

Informacija: www.ktkc.lt, metodininkė Jurgita Kilikauskienė, tel. +370 673 29741, el. p. jurgita.kilikauskiene@ktkc.lt

Dalyvauk konkurse, prisek savo medžiagą

Dalyvauk
Giminės medis
Laura Stirbytė
3a
Kauno Simono Daukanto progimnazija
Kaunas
Lietuva
Lauros giminė
Giminės medis
Meida Nutautaitė
3
Kauno Simono Daukanto progimnazija
Kaunas
Lietuva
Meidos giminė
Giminės medis
Adrija Dubickaitė
3a
Kauno Simono Daukanto progimnazija
Kaunas
Lietuva
Dubickų šeima
Mano šeimos istorija
Miglė Bernatonytė
11 klasė
Kauno Maironio universitetinė gimnazija
Kaunas
Lietuva
Mano šeimos istorija. Kazys Giedraitis
Giminės herbas
Viktorija Gudaitė
7a
Pasvalio Svalios progimnazija
Pasvalys
Lietuva
Gudų giminės herbas Herbo skydo laukas yra padalintas į keturias dalis – ketvirčiuotas. Herbe naudojami du metalai ir keturios spalvos. Pagrindinės herbe naudojamos spalvos – balta (sidabro) (heraldinis pavadinimas Argent), geltona (aukso) (heraldinis pavadinimas Or), raudona (heraldinis pavadinimas Gules) ir žalia (heraldinis pavadinimas Vert). Taip pat naudojamos ruda (heraldinis pavadinimas Brunatre) ir oranžinė (heraldinis pavadinimas Orange) spalvos. Skydo viršutiniame kairiajame kampe vaizduojamas graikiškasis kryžius – stulpo ir juostos kombinacija. Tai yra vienodo ilgio galų kryžius, kurio galai nesiliečia su skydo kraštais. Kryžius yra vienas seniausių simbolių, jis simbolizuoja keturias stichijas, keturias pasaulio šalis, tai tikėjimo simbolis. Mano giminės herbe neatsitiktinai vaizduojamas kryžius yra raudonos spalvos – giminės moteriškojoje linijoje yra daug medicinos darbuotojų. Dešiniajame viršutiniame skydo kampe raudonos ir baltos spalvos kvadratai sudaro šachmatų lentą. Balta spalva simbolizuoja gyvybę ir tyrumą, raudona – kraują. Šachmatų žaidimo lenta – loginio ir strateginio mąstymo simbolis. Medikai dažnai turi priimti gyvybę gelbstinčius sprendimus, dirbti tiksliai, greitai, pasiaukojančiai. Balta ir raudona spalvos – medikų spalvos. Skydo apatiniame dešiniajame kampe vaizduojami du sukryžiuoti kardai – karybos, jėgos, aukščiausio teisingumo simboliai. Apatinis kairysis skydo kampas pratęsia karinę temą – jis užpildytas maskuojamąja kariuomenės spalva. Žalia spalva taip pat yra gyvybės, vilties, ramybės spalva. Šie simboliai skirti vyriškajai giminės linijai – kariams. Herbe vaizduojami aukso spalvos ąžuolo lapai simbolizuoja mūsų giminės stiprybę ir profesijų kilnumą, o geltona juostelė – mus jungiantį ryšį. Rudai oranžinis teptukas simbolizuoja mūsų giminės pomėgį piešti. Šį pomėgį paveldėjau iš savo tėčio, tėtis – iš savo mamos.
Giminės herbas
Samanta Stankevičiūtė
5b
Pasvalio Svalios progimnazija
Pasvalys
Lietuva
Stankevičių giminės herbas Sukūriau Stankevičių giminės herbą, kuriame susipina šiuolaikiškumas ir tradicijos. Skydą pasirinkau paprastą, be jokių įmantrybių – stačiakampį su užapvalinta apačia. Mano giminės herbas sudarytas iš trijų dalių. Didžiausia dalis skirta tradicijai – naminės duonos kepimui. Mano prosenelė kepdavo ypatingą duoną. Raugdavo mediniuose kubiluose, minkydavo rankomis. Jos dukra, mano močiutė Vita, ne tik perėmė šį amatą, bet ir 1995 metais įkūrė verslą, UAB „Saimeta“. Šios kepyklos naminė duona, duonos kubiliukai, šakočiai, meduoliai, naminė duonos gira ir kita produkcija puikiai žinoma Lietuvoje. Todėl herbe pavaizdavau rudą naminės duonos kepaliuką ir aukso spalvos rugius. Tai žemės ir saulės, gyvybės spalvos. Kita tradicija susijusi du giminės vyrais. Herbe pavaizdavau raktus. Daugelis giminės vyrų buvo labai nagingi, mėgo remontuoti, tvarkyti mašinas ir kitokią techniką. Mano senelis sutaisydavo visus kaimo dviračius. Pilka spalva reiškia rimtumą, intelektą, santūrumą. Herbe pavaizdavau lėktuvą, nes tenka daug keliauti. Keliaujame ir darbo reikalais, ir pramogaudami, atostogaudami. Lėktuvas – tai šiuolaikiškumas, veržlumas. Man žmogaus pakilimas į orą siejasi su laisve, nepriklausomybe. Herbe vyrauja kelios spalvos. Herbo skydas yra baltas. Heraldikoje balta spalva siejama su sidabru. Balta spalva yra tyrumo, skaidrumo spalva. Skydą įrėmina raudona ir pilka spalvos. Raudona spalva reiškia mūsų šilumą, meilę, drąsą, norą pasiekti tikslų. Pilka spalva pabrėžia tradicijas.
Giminės herbas
Rūta Preidžiūtė
8b
Pasvalio Svalios progimnazija
Pasvalys
Lietuva
Giminės herbas Mūsų šeima – penki žmonės: tėtis, mama ir mes, trys dukros. Todėl herbo skydą dalijau į penkias dalis. Jose yra pavaizduota kiekvieno šeimos nario vardo pirmoji raidė ir pomėgius atspindintys simboliai. Šeimos narius taip pat atspindi spalvos. Ruda – išminties ir pusiausvyros, pastovumo spalva geriausiai apibūdina tėtį. Mano sesės – mėlyna ir oranžinė spalvos. Vyresnioji – ramybės ir kilnumo įsikūnijimas (mėlyna spalva). Vidurinioji – pati draugiškiausia ir linksmiausia būtybė pasaulyje (oranžinė spalva). Mamos spalva žalia. Mama mums davė gyvybę, ji yra tas asmuo, kuris suteikia ramybę ir saugumą. Žalia taip pat laikoma senovės dievų spalva. Aš šeimoje pati jauniausia. Mano spalva – mėgstamiausia balta. Mus visus vienija didžiulė meilė – herbo centre pavaizdavau raudoną širdį aukso spalvos fone. Skydo viršuje pavaizduotas juodas paukštis – varnas. Tai yra mano senelių iš mamos pusės pavardės atitikmuo. Varnai buvo laikomi galingumo, įžvalgumo ir išminties simboliu. Heraldinis varnas vaizduojamas visas juodas, stovintis, pasiruošęs kautynėms arba pasiruošęs kilti. Mano giminės herbe vaizduojamas varnas tarsi laiko sparnais apglėbęs ir saugo, globoja visą mūsų šeimą. Auksinės karūnos simbolis už varno parodo, kad Varnų giminėje buvo ir yra garsių, nusipelniusių žmonių, kurie garsino ir garsina Varnų pavardę.
Giminės medis
Radvilė Gujytė
3
Kauno Simono Daukanto progimnazija
Kaunas
Lietuva
Giminės medis
Mano giminės medis
Neida Suvorova
4
Kauno Juozo Urbšio progimnazija
Kaunas
Lietuva
Labai smagu daryti gimės medį.
Giminės herbas
Naglis Čirvinskas
7b
Pasvalio Svalios progimnazija
Pasvalys
Lietuva
ČIRVINSKŲ GIMINĖS HERBAS LIUBIČAS (LUBICZ)Man giminės herbo kurti nereikėjo, nes jis jau buvo sukurtas. Turėjau puikią progą pasidomėti savo tolimos giminės ir jos pavardės iš tėčio pusės kilme. Nagrinėjau dokumentų kopijas, kurias turi mano tėtis, daug informacijos radau internete. Herbo pavadinimas yra Liubičas (Lubicz). Senąja slavų kalba tai reiškia lieknas, gražus žmogus. Pasirodo, šis herbas buvo vienas populiariausių herbų Lenkijoje ir Lietuvoje. Čirvinskų (Czerwiński, Czyrwiński) pavardė minima tarp tų, kurie turėjo šį herbą. Ši pavardė 1389 m. kilo nuo žemės pavadinimo Mozūruose (Mozovijoje), kur dabar yra Červino (Czerwin) miestas. Nuo šios vietovės pavadinimo ir kilusios palikuonų pavardės – Červinskai, Čirvinskai. 1745 m. ir Lietuvoje, Vilniuje, paminima Čirvinskų pavardė. Herbyno duomenimis, spausdintuose šaltiniuose nuo XVI-o amžiaus pradžios sutinkami žymesni asmenys Červinskų, Čirvinskų pavardėmis: Boruta Čirvinskas (1580 m.) – pastatė Prisikėlimo Bažnyčią, Mykolas Červinskas (1585 m.) – buvo Ostralecko valsčiaus teisėjas ir t.t. Herbas sukurtas panaudojant du metalus – auksą (heraldinis pavadinimas Or) ir sidabrą (heraldinis pavadinimas Argent) bei mėlyną spalvą (heraldinis pavadinimas Azure). Herbo skydo laukas yra vientisos mėlynos spalvos. Sužinojau, kad kuo mažiau herbo skydas turi elementų, tuo heraldikoje laikomas geresniu, o geriausias skydas – vientisos spalvos. Mėlyna spalva yra viena iš pagrindinių heraldinių spalvų. Ji simbolizuoja ištikimybę, garbę, pasitikėjimą. Mėlyna spalva galėjo reikšti ir kilmingo riterio pralietą kraują kovose. Šiame herbe mėlyna spalva simbolizuoja vientisumą, lojalumą, atsidavimą, patriotizmą. Pasaga ir riteriški kryžiai yra svarbiausios heraldinės figūros, vaizduojamos skydo viduryje. Vienas kryžius yra pavaizduotas virš pasagos, kitas – pasagos viduryje. Kryžiai yra aukso spalvos, pasaga – sidabro. Nagrinėdamas herbo aprašymą sužinojau, kad auksinis kryžius simbolizuoja tikėjimą, šviesą, dosnumą, gerumą, drąsą, aroganciją, o sidabrinė pasaga yra laikoma taikos ir nuoširdumo ženklu. Pasagos ir kryžių derinys reiškia giminės stiprybę ir nuopelnus kovose. Herbe taip pat vaizduojamas uždaras riterio šalmas ir auksinė penkių šakų karūna. Virš karūnos pavaizduotos trys stručio plunksnos. Tai kilmingumo simboliai. Stručių plunksnos, puošiančios herbo karūną, reiškia teisingumą ir tvarką.
Giminės herbas
Jonė Mantė Aleksevičiūtė
3
Kauno Simono Daukanto progimnazija
Kaunas
Lietuva
Mes svajojame, nes svajonės pildosi
Giminės medis
Jonas Krevnevičius
4
Kauno Juozo Urbšio progimnazija
Kaunas
Lietuva
Mano giminės medis stiprus ir tvirtas.
Giminės herbas
Ieva Čirvinskaitė
5 klasė
Pasvalio Svalios progimnazija
Pasvalys
Lietuva
Čirvinskų giminės herbas
Šeimos relikvija ir fotografija
Goda Tovtkevičiūtė
I gimn. kl.
Kauno r. Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija
Čekiškė
Lietuva
MALDAKNYGĖ Mano tėvai Julius ir Diana Tovtkevičiai 1999 m. įsigijo seną, daugiau nei 100 metų senumo, sodybą Eikščių kaime Kauno rajone. Sodybos šeimininkė Jadvyga Rajunčiūtė (1906 – 1999) padovanojo savo šeimos relikviją - seną maldaknygę. Ji neturėjo palikuonių, kuriems galėtų ją perduoti. Ši maldaknygė priklausė jos senelei. Ji buvo išspausdinta 1899 m. Varšuvoje, lenkų kalba. Kai ši maldaknygė pateko pas mus, buvo palyginus labai neblogai išsilaikiusi. Mūsų šeima labai vertina šią dovaną ir brangina. Tikrai tvirtai galiu pasakyti, kad ji tapo mūsų šeimos relikvija.
Giminės medis
Gertrūda Leonavičiūtė
1 gimnazijos klasė
Garliavos Juozo Lukšos gimnazija
Garliava
Lietuva
Genealoginiai medžiai atsirado 16 a. Tada kiekvienas, net smulkiausias bajoras siekė namuose pasikabinti savo garbingą genealoginį medį. Genealoginis medis - garbės simbolis. Šis giminės medis nėra didelis, tačiau iš tikrųjų prireiktų daugybės laiko ir milžiniško medžio norint atvaizduoti mūsų giminę. Ji yra labai didelė ir aš tuo didžiuojuosi. Kai buvo maža, mano mama vis klausydavosi mano prosenelio istorijų apie Antrą pasaulinį karą ir Sibiro tremties žiaurumus. Mano proseneliai iš mamos pusės abu buvo ištremti maži ar net Sibire gimė, tačiau grįžo į Lietuvą jauni ir susituokė. Prosenelis mamai pasakojo, kad Sibire dirbdavo labai sunkius darbus, vienas iš jų buvo plukdyti rąstus upe. Žiemos ten būdavo labai šaltos nuo -28 iki -30 ir daugiau laipsnių Celsijaus. Kai vasarą, šiek tiek, atšildavo būdavo daugybė uodų ir kitų vabzdžių, kurie kąsdavo. Prosenelis pasakojo, kad jie gyveno labai skurdžiai ir neturėjo ką valgyti, todėl eidavo uogauti. Mama man papasakojo apie vieną proseneliui nutikusį nutikimą, kai jis dirbo su drąsiu berniuku prie upės, tas berniukas lipo ant užšalusios upės ir ledas sulūžo, prosenelis nespėjo išgelbėti berniuko ir jis nuskendo prie jo akių. Ta upė buvo labai gili, turėjai žiūrėti kiekvieną žingsnį. Tai yra tik viena istorija iš daugelio kitų: dar nepapasakotų ar nežinomų istorjų.
Giminės medis
Eliza Mažeikaitė
10
Kauno Saulės gimnazija
Kaunas
Lietuva
Mano padarytas giminių medis.