Virtuali Ukrainos liaudies meistrų paroda „Lialki matanki“

Virtuali Ukrainos liaudies meistrų paroda „Lialki matanki“

2023-06-01 00:00:00

XXXVII TARPTAUTINIS FOLKLORO FESTIVALIS „ATATARIA LAMZDŽIAI-2023″

„LIALKI MATANKI“ Ukrainos liaudies meistrų virtuali paroda.

Autoriai: Galina Dudar (Ternopolis), Inna Luppa (Kijevas), Natalija Ivanova (Poltavos sr.), Valentina Miroshnyk (Čerkasų sr.), Yana Ryabenko (Poltava), Ala Shushkevich (Ternopolis), Natalija Kovtun (Kijevas), Tania Deri (Bila Tcerkva, Kijevo r.)   YOUTUBE įrašas    GALERIJA darbai

Motanka – tai lėlė, sauganti ukrainiečių šeimą.

„Motanka“ lietuviškai reiškia lėlę, pagamintą ne dygsniuojant audinį adata, bet specialiai suvyniojant (ukr. ‘motat’).

Ritualinė lėlė. Šios skudurinukės gaminamos be žirklių, be adatų. Lėlėms nepiešiamas veidas. Pagamintą Motanką būtina dar ir „įveiklinti“ šventintos žvakės pagalba. Motanka sėkmei, dar jos būna gaminamos ir apsaugai, ar kokiai nors progai. Beje, tokios lėlės negali liesti niekieno kito, tik jos savininko rankos.

Ukrainiečių, tradicijoje lėlės negali turėti veidų. Gal tai kiek mistinis dalykas, tačiau kaip yra tikėjimų, kurių atstovai neturi teisės vaizduoti Dievo veido, taip ir ukrainiečiai, riša lėles, kurioms neįdeda akių, jos neturi lūpų, o veidas sukurtas iš audinį skersai ir išilgai apvyniotų siūlų. Tokias lėles jie vadina „lialka-motanka“. Tikima, kad namai, kuriuose yra tokia lėlė, niekada nestokos maisto, meilės, juose krykštaus vaikai ir apskritai bus viso to, ko reikia kiekvienai šeimai!

Šiuo laikmečiu lėlių siuvimas yra ir savotiškas pabėgimas nuo sunkių minčių.

Parodos kuratorė – Eglė Vindašienė
Rengėjas – Kauno tautinės kultrūros centras

Atnaujinta 2023 06 07