NAUJIENOS

2024 m. spalio 10 d., ketvirtadienį, 13 val. Kauno tautinės kultūros centre (A. Jakšto g. 18) vyks seminaras „Baltų kultūros reliktai šiuolaikiniame gyvenime“ (programa „Etninės kultūros pažinimas, raiška ir vertinimas ugdymo procese”).

Kviečiame dalyvauti etninės kultūros, dailės, technologijų, lietuvių kalbos, istorijos, ikimokyklinio, pradinio, neformaliojo ugdymo mokytojus, kultūros darbuotojus ir kitus, baltiška kultūra besidominčius dalyvius.

Jau tradiciniu tapusio seminaro tikslas – padėti pedagogams ir kultūros darbuotojams įgyti reikiamų kompetencijų, ugdyti Lietuvos visuomenės, vaikų ir jaunimo tautinį tapatumą ir etnokultūrinį raštingumą, padėti pažinti ir vertinti baltų tradicinę kultūrą, suprasti jos gyvybingumą ir nuolatinį atsinaujinimą, suvokti save kaip tos kultūros puoselėtoją.

SEMINARO PROGRAMA:

Paskaitos:

  • „Baltų kultūros puoselėjimas ir edukacinė veikla Kauno tautinės kultūros centre“

Lektorė Jurgita Kilikauskienė

  • „Mitologinis ugnies vaizdinys senojoje lietuvių tradicijoje: poetinė raiška ir apeiginė tradicija“

Lektorė dr. Daiva Vaitkevičienė

  • „Šiuolaikinės baltiškosios tapatybės Lietuvos ir Latvijos pasienyje: kuršiai, žiemgaliai, sėliai“

Lektorė dr. Auksė Noreikaitė

  • Ritos Juodytės autorinės parodos „Ugnimi – akmenyje” pristatymas

Lektorės:  Eglė Vindašienė, Rita Juodytė

Praktinis užsiėmimas

„Šieno ir žolynų dirbiniai „Baltų ženklai”

Lektorė dr. Dovilė Kulakauskienė

Apie lektorius:

Dr. Daiva Vaitkevičienė – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja, mitologė, folkloristė, nacionalinės J. Basanavičiaus premijos laureatė, paskaitoje „Mitologinis ugnies vaizdinys senojoje lietuvių tradicijoje: poetinė raiška ir apeiginė tradicija“ pristatys mitologinį ugnies vaizdinių pasaulį, jį atskleidžiančią poetinę raišką ir su ugnimi susijusią apeiginę tradiciją.

Istorijos šaltiniuose, aprašančiuose senąją lietuvių religiją, didžiausias dėmesys tenka ugniai – ugnies dieviškumo pripažinimas laikomas pačiu svarbiausiu lietuvių religijos dėmeniu. Pagarba ugniai Lietuvoje išliko ne vieną šimtmetį ir po krikščionybės įvedimo: tai liudija XIX–XX a. užrašyti pasakojimai, maldelės, ugnies deivei Gabijai skirti apeiginiai veiksmai ir kt.

Dr. Auksė Noreikaitė, VDU HMF Letonikos centro specialistė, paskaitoje „Šiuolaikinės baltiškosios tapatybės Lietuvos ir Latvijos pasienyje: kuršiai, žiemgaliai, sėliai“ supažindins  su baltų gentimis, kurių žemės šiandien priklauso Lietuvos ir Latvijos valstybėms: kuršiais, žiemgaliais ir sėliais.

Nuo XIII a. skirtingai klostėsi šių genčių likimas. Anot mokslininkų, Livonijos pusėje likusios baltų gentys sulatvėjo, o Lietuvoje – sulietuvėjo. Nepaisant to, iki mūsų dienų išliko jų vardai, prisimenami jų žygdarbiai, aktualizuojama materialinė kultūra, o kai kurie žmonės teigia, kad jų gyslomis tebeteka šių protėvių kraujas. Globalizacijos ir lokalizacijos sąveika arba glokalizacija Lietuvos ir Latvijos pasienio gyventojams leidžia ne tik puoselėti daugialypius etninius ir regioninius tapatumus, suteikia pasididžiavimo savo kraštu jausmą, bet ir padeda konstruoti sociokultūrinį pasienio regioną, jungiantį abi puses.

Jurgita Kilikauskienė, Kauno tautinės kultūros centro metodininkė, seminaro metu susipažindins su vaikų ir mokinių neformaliojo švietimo įstaiga – Kauno tautinės kultūros centru, bei jame vykdoma edukacine veikla, festivaliais ir kitais renginiais, padedančiais vaikams giliau pažinti baltiškąją kultūrą, ugdytis tautiškumą, pilietiškumą ir tapatybę.

Seminaro metu taip pat bus pristatyta mokytojos ekspertės Ritos Juodytės-Rymeikienės tapybos paroda.

Seminaro pabaigoje, padedami dr. Dovilės Kulakauskienės, Kauno tautinės kultūros centro metodininkės, klausytojai galės sudalyvauti praktiniame užsiėmime – susisukti, nusipinti ir pasigaminti baltiškus ženklus iš šieno.

Norint dalyvauti seminare būtina REGISTRACIJA. Pažymėjimo kaina – 3 Eur.


Seminaras yra XVI-ojo tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „Baltų raštai 2024“ dalis.

Daugiau informacijos apie festivalį https://ktkc.lt/festivaliai/baltu-rastai/

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Festivalį organizuoja: Kauno miesto savivaldybė, Kauno tautinės kultūros centras.

Atnaujinta 2024 10 01