BĮ KAUNO TAUTINĖS KULTŪROS CENTRAS
ADRESAS: A. JAKŠTO G. 18, KAUNAS, LT-44275
TEL NR. +370 37 407 135
EL. PAŠTAS: RASTINE@KTKC.LT
ĮSTAIGOS KODAS: 195470830
Spalio mėnesį, vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „Baltų raštai 2024“ metu, Kauno menininkų namuose vyks 3 užsiėmimų dirbtuvių ciklas, kurio tikslas – suteikti šiuolaikiniams žmonėms galimybę teoriškai pažinti ir savo pačių rankomis išmėginti senuosius lietuvių amatus bei paprotinei dailei priskiriamas tautodailės rūšis.
2024 m. spalio 12 d. 12.00 val. vyksiančio trečiojo ir paskutinio užsiėmimo tema – dirbiniai iš šiaudų ir šiaudinio sodo rišimas. Kūrybines dirbtuves ves jau 40 metų patirtį turinti sodų rišėja, tautodailininkė, sertifikuota amatininkė, meno kūrėja ir žinoma sodų populiarintoja Lietuvoje bei pasaulyje, Marija Liugienė.
Šiaudinių sodų tradicija visai neseniai, 2023 m. gruodžio 5 d., buvo įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Paraišką pateikė ir šio reikšmingo rezultato pasiekė Marijos Liugienės vadovaujama, amato meistrus vienijanti asociacija „Dangaus sodai“.
Šiaudiniai sodai, dar Lietuvoje vadinti liktoriumi, voru, pajonku, dangumi, pasauliu, rojumi, reketuku, sietynu, krijeliu, aitvaru, žarondėliu, buvo rišami visoje šalyje, dažniau moterų, ir turėjo ne tik dekoratyvinę, bet ir apeiginę reikšmę.
Labiausiai paplitusi sodo forma, sudaryta iš dviejų bendro pagrindo piramidžių, kurių vienas smaigalys nukreiptas į viršų – dangų, kitas į apačią – požemį, atliepia sumažintą mūsų pasaulio modelį. Sodo turėjimas namuose siejamas su gerove, dvasingumu. Jei sodas sukasi – geras ženklas, nes tikima, kad jis apvalo namus, pripildo juos geros energijos ir darnos.
Sodų konstrukcijos taip pat neretai buvo puošiamos detalėmis, simbolizuojančiomis vaisingumą ir klestėjimą. Neatsitiktinai sodai Lietuvoje buvo kabinami virš kūdikių lopšių, virš stalo vestuvių ar kitų šeimos švenčių metu – taip linkima laimės naujagimiams, vaisingumo jaunavedžiams, santarvės šeimai.
Ir šiandien šiaudiniais sodais puošiami namai, jie naudojami kaip dekoratyvinis interjero elementas. Tradicija suteikia namų erdvei unikalumo, o ją puoselėjančioms bendruomenėms – kultūrinės tapatybės, bendrystės ir tęstinumo jausmą.
Daugiau apie festivalį „Baltų raštai 2024“ skaitykite ČIA
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Dirbtuvių partneris Kauno menininkų namai.
Festivalį organizuoja: Kauno miesto savivaldybė, Kauno tautinės kultūros centras.
Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti skelbiami viešai.
Atnaujinta 2024 09 20