Numargink kiaušinį vašku!

Margutis – tai gamtos atgimimo, pilnatvės, gėrio, derlumo simbolis.

Kiaušiniai buvo dovanojami, aukojami, naudojami sėjos ir ganiavos pradžios apeigose bei šventėse

                                                                     

­­­­­­­­­­Kiaušinių marginimas vašku – tai itin archajiška tradicija. Spėjama, kad ši tradicija gyvavo dar iki krikščionybės ir buvo perduodama iš kartos į kartą. Vaško technika marginti kiaušiniai vadinami rašytiniais, kartais – taškytais. Marginant kiaušinį vaško nusmailintas pagaliuko smaigalys buvo mirkomas išlydytame vaške ir juo išrašomi raštai. XX a. Lietuvos kaimuose kiaušinius išrašydavo karštu vašku, pritaikę skardinį vamzdelį.

Pagaliuką su galvute pamerkus į ištirpintą vašką išrašomi į vieną galą smailėjantys taškai, potėpiai, primenantys lapelius ar lašelius. Vienu smeigtuko įmerkimu į vašką braukiamas vienas brūkšnelis. Pradžioje viskas pradedama nuo taškelio, sėklos, toliau kuriami raštai – saulutės, kryžiukai, paukščio pėdelės, žalčiukai, dantukai, spiralės, eglutės ir kiti atgimimą, gyvastingumą, laiką bei gausą vaizduojantys simboliai. Iš šių elementų kuriami raštai. Margučio raštai ritmiškai pasikartoja. Jie dėliojami įvairiai: aplinkui visą kiaušinį, apie jo dalį ir reketuku – raštas iš vieno taško vedamas įvairiomis kryptimis.

Vašku numargintas kiaušinis įdedamas į paruoštus šaltus dažus ir laikomas, kol nusidažo. Jei norime gauti kelių spalvų raštus, pirmiausia, vašku išrašytą kiaušinį reikia dažyti šviesesne spalva, išdžiovinti, išrašyti naujus raštus ir merkti į tamsesnę spalvą.

UŽDUOTIS: sukurk savo margučio raštą!

Dovanodami įvairiausiais raštais išrašytus margučius linkime vieni kitiems gausos, pilnatvės, sutarimo…

 

Literatūra: Velykų rytą lelija pražydo. Gyvoji tradicija, kn.4, Vilnius, 2006

Šaltinis: https://www.lndm.lt/kiausiniu-marginimo-budai/

Nuotraukos (margučiai) – tautodailininkės Kristinos Kliucevičiūtės-Mikulskienės, KTKC archyvo

Parengė – KTKC metodininkė Dovilė Kulakauskienė

Atnaujinta 2022 04 11