„Iškarpyti matymai ir regėjimai“

Autorinė Rasos Rainienės paroda „Iškarpyti matymai ir regėjimai“

Kauno tautinės kultūros centre gegužės-birželio mėn. veikia karpinių meistrės Rasos Rainienės (Obolevičiūtės) paroda

Kviečiame į virtualų pristatymą    Vaizdo įrašas      KŪRYBINIAI DARBAI

Autorė apie save

Mano karpinių gimimas prasideda nuo ilgai mintyse išnešioto vaizdinio. Kai nesi profesionalus dailininkas – tikras iššūkis vizualizuoti mintį į eskizą, o kirpti – smagumėlis ir meditacija, kurios rezultatas neapsakomai magiškas, virpantis popieriaus plazdinys, lydimas šokančių šešėlių. Dėl šios magijos kartais karpinių sąmoningai neklijuoju. Kūrybai dažniausiai įkvepia muzika ir poezija, persipindamos su Lietuvos gamtos grožiu, tautiniu paveldu: lietuvių liaudies dainomis, sakmėmis, papročiais, tekstile ir architektūra, baltų raštais ir simboliais. Aktuali žmogaus vieta visame šio pasaulio avilyje. Kurdama karpinio eskizą stengiuosi nenaudoti liniuotės, šablonų ar skriestuvo. Mano akiai natūraliai vibruojanti linija mielesnė už itin tikslias geometrines linijas ir formas. Karpinius karpau dažniausiai iš balto popieriaus. Vienintelis įrankis – šiek tiek lenktos manikiūro žirklutės.

Šiandien džiaugiuosi turėdama pomėgį kurti karpinius. Jie – mano atgaiva po atsakingo ir įtempto darbo finansų administravimo srityje. Idealu, kai karpinys nėra laiko terminais apibrėžtas įsipareigojimas, kai yra laisvas kūrybinis santykis su pačia savimi: sąmone, pasąmone ir kūno ištverme. Ornamentai kartais tokie smulkučiai, kad visas vieno darbo procesas gali užsitęsti iki metų, kaip atsitiko su karpiniais „Rugpjūčio pieva“ ir „Dviese“.

Gimiau Kaune, čia dvidešimt penkis metus gyvenau, iki šiol dirbu ir praleidžiu daug laisvalaikio. Bet šiandien drąsiai galiu vadinti save ir Jonaviete, nes šiame mieste patyriau gražiausią  gyvenimo dvidešimtmetį, augindama savo vaikus. Popieriaus karpiniai – mano laisvalaikio pomėgis nuo 1983 metų pradinėje mokykloje. Esu dėkinga pirmajai mokytojai Olgai Uzienei už pažintį su šiuo menu, o šeimai ir draugams – už padrąsinimą po savo darbais dalintis viešai.

Nuo 2010 metų dalyvauju respublikinėse ir tarptautinėse parodose, karpytojų pleneruose. Darbai publikuoti Felikso Marcinko monografijoje „Lietuvos ir pasaulio popieriaus karpinių menas“, 2015 tarptautinės parodos Vilniuje, 2018 metų respublikinės konkursinės parodos Marijampolėje, 2020 metų respublikinės parodos Tauragnuose kataloguose. Esu padovanojusi darbų Lietuvos nacionaliniam, Utenos kraštotyros, Tauragės krašto muziejams. Nuo 2019 metų Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. 2020 metais Kaišiadoryse, savo senelių žemėje, surengiau savo pirmąją personalinę parodą, skirtą tautodailės metams.

Atnaujinta 2021 05 10