Velykinis avinėlis

Jaunas, garbanotas avinėlis, ėriukas siejamas ir su Šventuoju Raštu, su gyvūnų aukojimu senovės Izraelyje. Yra manoma, kad pirmieji krikščionys padėdavo ėriuko mėsą po altoriumi, ją laimindavo ir tada valgydavo švęsdami Velykas. Naujajame Testamente Dievo Avinėlio simbolis priskiriamas Jėzui Kristui jo mirtį interpretuojant kaip savanorišką auką už žmonijos nuodėmes ir jos atpirkimą. Dievo Avinėlio motyvas plačiai naudojamas Rytų ir Vakarų Bažnyčių liturgijoje. Nuo ketvirtojo amžiaus avinėlis su pergalės vėliava pradėtas vaizduoti krikščioniškajame mene kaip Jėzaus Kristaus ir tikinčiųjų įvaizdis, taip pat kaip išminties, paklusnumo simbolis.

Velykinis avinėlis į Lietuvos kaimą atėjo iš dvarų kultūros ir išplito Žemaitijos bei Mažosios Lietuvos Velykų papročiuose. XVI a. pradžios metraštininkai yra aprašę Lietuvos valdovų Velykų pietus: „Ant didžiojo kunigaikščio, Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo Kazimieraičio Jogailaičio, jo brolio Vladislavo, kuris tuo metu buvo ir Vengrijos, Čekijos karalius, šventų Velykų stalo būdavo dedamas keptas įdarytas avinėlis, simbolizuojantis Velykų avinėlį, jį, pagal tų laikų etiketą, galėdavo valgyti tik damos ir tik aukščiausi pasaulietiniai bei dvasininkijos asmenys.”

Lietuvoje Velykų stalas neįsivaizduojamas be avinėlio. Jis yra pavasario, klestėjimo, krikščionių bendruomenės simbolis. Šalia avinėlio būna įsmeigta raudona vėliavėlė – tai pergalės simbolis ne tik krikščioniška prasme, bet ir pavasario pergalės, pavasario atėjimo simbolis. Šeimininkės jį iškepa iš tešlos, kartais padaro iš cukraus ar sviesto, arba galima tiesiog sviestą pagražinti su šaukštu – padaryti bangelę, vilnelę, papuošti žalumynais.

Parengė KTKC metodininkė Dovilė Kulakauskienė

Literatūra ir šaltiniai:
Vincentas Sakas. Žemaičių Velykų valgiai.  www.baltai.lt
https://www.vle.lt/straipsnis/dievo-avinelis/
https://www.delfi.lt/gyvenimas/archive/sviestinis-velyku-avinelis.d?id=70778046
https://www.dzukijostv.lt/kultura/n/9229-velyku-simboliai-mena-pagonybe-ka-reiskia-raudoni-marguciai-ir-kodel-juos-atnesa-kiskis
Nuotrauka – Vilniaus benediktinių vienuolyno abatės pastoralas, 20 a. 3–4 dešimtmetis iš https://www.vle.lt/straipsnis/dievo-avinelis/
Nuotrauka – Dovilės Kulakauskienės, dailininkės Serenos Pečiūnaitytės sviestinis avinėlis

Atnaujinta 2023 03 31