Virtuali tradicinių latvių skarų paroda „Vilainė“

  • PARODOS LAIKAS: 2023 m. spalio 9 d. – lapkričio 30 d.

Virtualioje tradicinių latvių skarų parodoje „Vilainė“ glaustai pristatome labai svarbią latvių moterų tautinio kostiumo dalį – gaubtines skaras.

GALERIJA

Vilainė (lavtiškai villaine) – vilnonė ar lininė stačiakampė skraistė, kuria gobiami pečiai ir nugara. Archeologai vilainių randa jau VII a. datuojamose archeologinėse vietovėse.

Vilainės spalvos, puošyba, susegimo būdai skyrėsi priklausomai nuo krašto.  Kuržemės, kaip ir Asungos moterys neretai vienu metu dėvėdavo net keletą skarų–vilainių bei jas susegdavo didelėmis, kaltinėmis sidabro ar net aukso sagtimis. Šiems abiems etnografiniams regionams būdingos mėlynos skaros mēlene –villainės.

Ventspilyje, taip pat, prigijo viena ant kitos užmetamos skaros–vilaines dėvėsena. Šio regiono skaros–vilainės dažniausiai daromos iš balto arba nebalinto vilnonio audinio, o jų kraštus dabina gana platus rudai–juodas ar rudai–žalsvas apaudimas su dideliais kutais apatiniuose kampuose. Šios skaros ant krūtinės susegamos viena didžiule stikliukais inkrustuota sage (ant kurios kartais dar buvo užsegama antra, mažesnė).

Nycoje, kai ir Bartoje skaros–vilainės, kurios tradiciškai nešiojamos sage susegtos ant vieno peties, „užbaigdavo“ tautinio kostiumo viršutinį drabužį.

Rucavoje buvo labai populiarios baltos, palei kraštus ir apačioje raudonais, mėlynais, oranžiniais raštais išsiuvinėtos, dar ir trumpais kutais padailintos skaros–vilainės, kartais virš jų dar buvo dedami balti arba languoti dvigubi vilnoniai šalio dydžio apklotai. Rucavoje, skaras–vilaines nešiodavo ne susegtas ant peties, o sagtimi susegtus galus užmesdavo ant dešiniosios rankos alkūnės.

Rucavoje ir Nycoje XIX a. antroje pusėje moterys labai dažnai nešiodavo megztus, raštais padabintus vilnonius švarkus.

Kuldigoje išeiginėms bei šventinėms progoms dėvima dvi skaras–vilaines tamsiai mėlyna (mēlenes – villaines),  o jai ant viršaus kita – balta, puošniai apausta ir išsiuvinėta. Eilinėmis dienomis moterys paprasčiausiai apsisiausdavo ryškiomis didelėmis languotomis skaromis ar paprastomis baltomis skaromis–vialinėmis be jokių siuvinių.

XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje sakras–vilaines pradėjo keisti pirktinės vilnonės gėlėtos skaros.

Atnaujinta 2023 10 19