NAUJIENOS

KAUNE VYKO XVI-ASIS TARPTAUTINIS VAIKŲ IR JAUNIMO FOLKLORO FESTIVALIS „BALTŲ RAŠTAI 2024“

2024 m. rugsėjo 20 – spalio 12 d. Kauno tautinės kultūros centras kvietė žiūrovus į XVI-ąjį tarptautinį vaikų ir jaunimo folkloro festivalį „Baltų raštai 2024“, kuris šiemet buvo skirtas UGNIES temai.

Baltų pasaulėjautoje ir pasaulėžiūroje ugnis užėmė ypač svarbią vietą. Ugnis – tai amžinas gyvybės šaltinis, nuo seno teikiantis pragyvenimą, šilumą ir darną. Prieš šimtus ar net tūkstančius metų kiekviena baltų tauta savo kultūroje turėjo Ugnį globojančią dievybę: latviai – Ugnies Motiną, prūsai – Ugnelę Panikę, o senovės lietuviai – deivę Gabiją.

Neatsitiktinai festivalis „Baltų raštai“ prasidėjo būtent rugsėjo antroje pusėje, prisijungiant prie Baltų vienybės ugnies sąšaukos ir rudens lygiadienio, kuomet ne tik iškilo festivalio vėliava, bet ir buvo uždegamos baltiškų ženklų skulptūros, atliekamos apeigos, šokami rateliai, dainuojamos dainos.

Ugnies tema buvo plėtojama ir spalį vykusiuose festivalio renginiuose. Miesto salėse ir kitose erdvėse vyko nemokami koncertai, mokymai, paskaitos ir dirbtuvės, kuriuose kiekvienas apsilankęs buvo sušildytas įdomių pokalbių su bendraminčiais, turėjo galimybę savo rankomis prisiliesti prie protėvių mums paliktų prigimtinės kultūros dovanų. Netrūko šokių, žaidimų, pasakų, amatų, dainų ir kitų atradimų.

Spalio 9–11 dienomis Kauno miesto mokyklose jau antrąjį kartą įvyko Senųjų amatų dienos. Jų metu profesionalūs amato žinovai vyko į Kauno miesto ugdymo įstaigas, siekdami supažindinti moksleivius su įdomesniais, baltų kultūrai būdingais amatais (žvakininkyste, puodininkyste ir odininkyste). Buvo apsilankyta keturiose įstaigose: Kauno mokykloje-darželyje „Rūtelė“, Kauno Senamiesčio progimnazijoje, Vytauto Didžiojo universiteto klasikinio ugdymo mokykloje ir Kauno tautinės kultūros centre. Apie amato subtilybes pasakojo odininkas Martynas Švedas, tradicinių amatų meistrė Vita Vaitkevičiene ir etnologė Judita Einikytė.

Su senaisiais amatais ir folkloru susipažinti galėjo ne tik vaikai, jaunimas, bet ir suaugusieji. Spalio 10–12 dienomis jaukiuose Kauno menininkų namuose įvyko net trys senųjų amatų ir paprotinės dailės dirbtuvės: audimo (vedė tautodailininkė Vilija Ratautienė), šamotinio molio dirbinių (vedė keramikė Loreta Kvietkauskienė) ir šiaudinių sodų vėrimo (vedė amato puoselėtoja Marija Liugienė). Spalio 12 d. sutartinių magiją patirti ir archaiškiausiąjį mūsų tautos folklorą pažinti kvietė folkloro atlikėja Laurita Peleniūtė.

Spalio 10 d. pedagogai ir kultūros darbuotojai sėmėsi žinių jau tradiciniu tapusiame seminare „Baltų kultūros reliktai šiuolaikiniame gyvenime“. Programoje nestigo pranešimų, padedančių geriau suvokti tradicinę baltų kultūrą, jos gyvybingumą bei nuolatinį atsinaujinimą. Su mitiniu ugnies simboliu ir baltiškosios tapatybės raiška dalyvius supažindino lektorės Jurgita Kilikauskienė, dr. Daiva Vaitkevičienė ir dr. Auksė Noreikaitė. Praktinį užsiėmimą „Šieno dirbiniai: baltų ženklai“ vedė dr. Dovilė Kulakauskienė. Parodą „Ugnimi – akmenyje” pristatė parodos autorė Rita Juodytė ir metodininkė Eglė Vindašienė (R. Juodytės paroda „Ugnimi – akmenyje” ir R. Bolienės paroda „Čiurlionio keliu: senieji Lietuvos koplytstulpiai“ Kauno tautinės kultūros centre buvo eksponuojamos viso festivalio metu).

Patys mažiausieji festivalio dalyviai buvo kviečiami baltiškąją kultūrą pažinti įtraukiančiomis ir linksmomis formomis. Spalio 11 d. jaunųjų pasakotojų popietėje mitus ir pasakas vaikams sekė pasakotojas Laimutis Vasilevičius, o Kauno kultūros centre vykusiame spektaklyje „Eglė žalčių karalienė“ gerai žinoma istoriją vaidybinėmis priemonėmis perteikė „Stalo teatro“ grupė.

Didžiausieji festivalio renginiai draugėn sukvietė gausų būrį folkloro ansamblių iš Lietuvos ir Latvijos. Penktadienio vakarą pasinerti į kerintį, šiltą ar net ugningą folkloro ir mitologijos pasaulį žiūrovai galėjo koncerte „Šventa ugnelė Gabijonėlė“ ir po jo sekusioje tradicinių šokių vakaronėje. Šeštadienį Ugnies temai skirtas festivalis „Baltų raštai 2024“ užsibaigė dainomis apie Saulę pasidainavimų vakare „Dega ugnelė, tūta tūta“.

Nuoširdžiai dėkojame visiems žiūrovams ir dalyviams, prisijungusiems prie festivalio „Baltų raštai“:

folkloro ansambliams ir atlikėjams: „Madaras“ (Ryga), „Spruksti“ (Ryga), Kalnciemo vidurinės mokyklos folkloro ansambliui (Jelgavos sav.), „Dolija“ (Vilnius), „Gers smuoks“ (Šilalė), „Sierčikai“ (Panevėžys), „Ratilėlis“ (Kaunas), „Karšuva“ (Šilalė), „Eržvilko bandonija“ (Jurbarko r.), „Kauno bandonija“ (Kaunas), „Bitula“ (Kaunas), „Sakalėlis“ (Alytus), „Ramtatukai“ (Jonava), „Kankliukai“ (Prienų r.), „Šilinukai“ (Kaunas), „Sodailio” (Kaunas), „Žolynukai“ (Marijampolė), „Tautinukai“ (Kaunas), „Smilgelė“ (Kėdainių r.),  „Luotelė“ (Kaunas), Kauno tautinės kultūros centro lietuvių liaudies instrumentų orkestrui, „Kaukutis“ (Kaunas), „Žilvita“ (Kaišiadorys), „Žaisa“ (Kaunas), „Alda“ (Kaunas), atlikėjoms Danei Indanei-Surkienei ir Inesei Žemaitienei, atlikėjui Patriks Jānis Tabaks, folkloro atlikėjai Lauritai Peleniūtei;

tautodailininkams: Raimondai Bolienei (Druskininkai), Vilijai Ratautienei (Kaunas), Marijai Liugienei (Vilnius);

dailininkams: Ritai Juodytei-Rymeikienei (Kuršėnai), Loretai Kvietkauskienei (Kaunas);

tradiciniams amatininkams: Vitai Vaitkevičienei, Martynui Švedui;

lektoriams: dr. Daivai Vaitkevičienei, dr. Auksei Noreikaitei, dr. Dovilei Kulakauskienei, Eglei Vindašienei, Jurgitai Kilikauskienei;

kitiems dalyviams: Palemono bendruomenei, pasakotojui Laimučiui Vasilevičiusi, Kauno m. ir Kauno r. jauniesiems pasakotojams, „Stalo teatrui“.

 

Projektą finansuoja 

Festivalį organizuoja: Kauno miesto savivaldybė, Kauno tautinės kultūros centras

Partneriai: Kauno švietimo inovacijų centras, Kauno Palemono gimnazija, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrija, Kauno kultūros centras, Kauno menininkų namai.

Informaciniai rėmėjai: dienraštis „Kauno diena“, www.alkas.lt, www.tautosakosvartai.lt, www.lekus.lt.

Atnaujinta 2024 10 17