„Giminės medis-2018“, skirtas Kauno tautinės kultūros centro 30-mečiui

Asmenybė negali būti pilnavertė,
likdama savyje, nejausdama ryšio su tauta
(Vydūnas)

Respublikinis projektas „Giminės medis-2018“, skirtas Kauno tautinės kultūros centro 30-mečiui

Kauno tautinės kultūros centro ištakos mena Sąjūdžio sekmadieninę lietuvių kultūros mokyklą, kuri savo veiklą pradėjo 1988 metų rudenį. Tuomet tai buvo pirmoji ir vienintelė neformali kultūros ir švietimo įstaiga Lietuvoje. Ir Atgimimo laiku, ir šiandien centro siekiai išliko tie patys – saugoti senąją tradiciją, išlaikyti ir puoselėti bei kitiems parodyti tuos turtus, kuriuos turime, tai yra, pamatus, ant kurių renčiamas šiandienos Valstybės statinys, arba šaknis, iš kurių mūsų tauta yra išaugusi ir kurios mus tebemaitina.

Visuotinės globalizacijos sūkuryje stengiamės neprarasti savo tapatybės, tad pradedame nuo gelmės – savo šeimos istorijos pažinimo, puoselėjimo, išsaugojant regioninį, istorinį ir kultūrinį savitumą. Šeima – maža bendruomenė, valstybės pagrindas, jos istorijos pamatas. Namuose išmokstama bendrauti, taisyklingai kalbėti, pažinti savo prigimtinę kultūrą. Ypač gerbti visų kartų šeimos narius.

Prieš dvidešimt metų Kauno tautinės kultūros centras pradėjo rengti projektą „Giminės medis“. Projekto tikslas –  skatinti jaunimą domėtis savo šeimos, bendruomenės, valstybės praeitimi, saugoti tautos tapatumą, didžiuotis savo šeima, gimtąja šalimi, lavinant meninius, kūrybinius gebėjimus. Šiais metais organizatoriai kartu su partneriais Kauno apskrities bajorų draugija, Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija, vėlgi pakvietė vaikus, jaunuolius ir jų šeimos narius į simbolinę kelionę –  ragino pažvelgti į savo šeimos praeitį  ir pasidalinti šeimos tradicijomis: užrašyti močiutės pasakojimus ar senelio prisiminimus apie svarbius šeimos įvykius, aprašyti papročius, kurie neatsiejami nuo gimtojo krašto istorijos.

Projekto dalyviai tapo savo šeimos metraštininkais, kraštotyrininkais, kurie tyrinėjo giminės istorinį paveldą, genealogiją, rinko relikvijas, nuotraukas. 2018 metų projekte dalyvauja 135 vaikai ir jaunuoliai iš Klaipėdos, Plungės, Ignalinos, Joniškio, Alytaus, Ukmergės, Molėtų, Vilkaviškio, Vilniaus, Kauno miesto ir rajono (Garliava, Neveronys, Raudondvaris, Čekiškės), Didžiasalio (Ignalinos r.),  Jašiūnų (Širvintų r.), Jungėnų (Kalvarijos sav.), Surviliškio (Kėdainių r.), Kūlupėnų (Kretingos r.), Ėriškių (Panevėžio r.), Mosėdžio (Skuodo r.), Radviliškio rajono (Baisogalos, Pakalniškių, Pociūnėlių), Pandėlio (Rokiškio r.), Meškučių (Šiaulių r.), Musninkų (Širvintų r.). Jiems pasiruošti padėjo ne tik šeimos nariai, bet ir daugiau nei 60 pedagogų.

2018 m. lapkričio 22 d. 14 val. Kauno tautinės kultūros centre vyks respublikinio projekto „Giminės medis-2018“ parodos pristatymas, projekto apibendrinimas – konferencija, kūrybinių darbų konkurso dalyvių apdovanojimai. Parodą galima pamatyti iki lapkričio 30 d. Kauno tautinės kultūros centre, A. Jakšto g. 18.

Organizatorius – Kauno tautinės kultūros centras
Partneriai – Kauno apskrities Bajorų draugija,  Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija (LGHD)

Susijęs vaizdas

Respublikinio projekto ,,Giminės medis“ paroda eksponuojama 2018 m. lapkričio 5 – 30 d. KTKC, A. Jakšto g. 18.

Projekto dalyviai galėjo rinktis bet kurią iš pasiūlytų kūrybinių darbų temų:

„Mano šeimos istorija“. Surinkti kuo daugiau ir įdomesnės informacijos apie šeimą, tėvų, senelių kilmės vietą, darbus, gyvenimo būdą, visuomeninę veiklą, dalyvavimą meno (šokių, dainų, choro, teatro ir pan.) kolektyvuose, iliustruojant nuotraukomis. Aprašyti šeimos tradicijas, papročius kalendorinių (Kalėdos, Užgavėnės, Velykos, Joninės, kt.), valstybinių (Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Mindaugo karūnavimo diena, Himno giedojimo tradicija, kt.), šeimos švenčių (vestuvės, krikštynos, gimimo diena ir pan.) metu.

„Giminės medis“. Nubraižyti, nupiešti ar kitomis meninėmis priemonėmis bei kompiuterinėmis programomis atlikti ir pateikti savo šeimos genealoginį medį, pažymint prie kiekvieno giminės atstovo gimimo, mirties, vedybų datas, gimimo ir gyvenimo vietą (rajonas, miestas, kaimas), palaidojimo vietą.

„Šeimos relikvija ir fotografija“. Rasti šeimos albume esančias senas XX a. pradžios, vidurio nuotraukas, aprašyti juose įamžintus šeimos narius ar giminaičius, įvykius, užrašyti tikslias žmonių gimimo, mirties datas, gyvenimo vietą. Atskleisti vieną iš šeimos tradicijų – šeimos arba giminės tradiciją fotografuotis kartu, pateikiant kelerių metų nuotraukų koliažą ir parašant, kada, kokia proga ir kas fotografuota. Nupaveiksluoti  šeimos, giminės nariams priklausiusius daiktus, tapusius šeimos relikvijomis, užrašyti jų istoriją, paaiškinti, kodėl šie daiktai yra branginami šeimoje.

„Giminės herbas“. Pavaizduoti, nukopijuoti (jei giminė turi) arba sukurti naujai giminės herbą.

Informacija: tel.+370 673 29741, +370 686 85545 – Jurgita Kilikauskienė, el.paštas jurgita.ktkc@gmail.com

Atnaujinta 2018 11 26