Gyvybės medis karpiniuose

Edukacinis užsiėmimas ,,Gyvybės medis karpiniuose“

Vaikams, jaunimui, suaugusiems

Veda tautodailininkė Eglė VINDAŠIENĖ
Tel. 8 652 08 885

Programoje:

Programos dalyviai supažindinami su popieriaus menu, popieriaus atsiradimo istorija, jo rūšys, faktūra. Kas yra karpinys? Palyginami lietuviški ir pasaulio karpiniai, medžių įvaizdis kitose šalyse.

Mokoma ne tik kirpti, bet ir lenkti, plėšti, aplikuoti, klijuoti, kt. Supažindinama su kūrybinių darbelių įvairove: simetrinis karpinys, siluetinis karpinys, erdvinis karpinys, koliažas, kt.

Didžiausia dėmesys skiriamas gyvybės medeliui. Gyvybės medis – vienas archaiškiausių lietuvių liaudies dailės motyvų. Koks yra gyvybės medžio įvaizdis, jo interpretacijos tautodailėje. Kur galime pamatyti Gyvybės medį? Supažindinama su kuparų ir skrynių puošyba. Kokie dar yra pavadinimai (Pasaulio medis, Visatos medis, Kosminis medis, Aušros medis). Parodoma kur jį galime atpažinti: gyvenamųjų namų puošyboje, buities rakanduose, audiniuose, drožyboje, kitur. Paaiškinama jo sudėtinės dalys: Šakos-Dangus, Kamienas-Žemė, Šaknys-Požemis

Vyresniuosius mokinius ir suaugusiuosius supažindiname su Lietuvos liaudies meistrų (karpytojų) darbais, spaudiniais apie karpinius, parodomis, projektais įvairiuose regionuose ir kitose šalyse.

Labai tinka šią edukaciją rengti pavasarį. Bundanti gamta kiekviename iš mūsų pažadina poreikį matyti pasaulį pilną gyvybės. Sprogstančio pumpuro, saulės spindulio, paukščio ulbėjimo ar rugio želmenyje  išsaugoto gyvybės stebuklo laukiame su kiekvienu pavasariu. Amžiną gyvybę lietuvių liaudies mene simbolizuoja gyvybės medelis.

Praktinis darbas.  Mokoma iškirpti tradicinį gyvybės medelį, komponuoti ir sukurti savo darbelį (atvirukas, paveiksliukas, bendras kolektyvinis plakatas, kt.). Karpinio ‘gyvybės medelio’ piešimas, sulankstymas, kirpimas, klijavimas,  kt. (užduotis siejama su tradiciniu lietuvių kalendoriumi).

Kauno tautinės kultūros centre, A.Jakšto g. 18.
(Užsiėmimai gali vykti ir kitose miesto įstaigose)
Registracija iš anksto tel. +37067936715; el.paštas egle.vindasiene@ktkc.lt

Galima registruotis ir Kultūros paso programoje KULTŪROS PASAS

Daugiau skaityti ir žiūrėti apie karpinius:

LTS pirm. J.Rudzinskas apie Lietuvos karpinius E. Dvarionaitės-Vindašienės paroda

E. Vindašienė apie popieriaus karpinius

LRT filmas TRADICIJOS. KARPINIŲ MENAS    LIETUVOS TAUTODAILĖ- KARPINIAI        Skrynių tapyba 

PASLAUGOS MOKESTIS (1 val):  vaikams – 2 Eur, vaikams su nuolaida – 0 Eur, , išvažiuojama – vaikams – 3 Eur, suaugusiems – 5 Eur, suaugusiems su nuolaida – 3 Eur

Atnaujinta 2019 10 21