Užgavėnės šurmuliavo Kauno senamiestyje, 2012

2012 m., vasario 21 d., antradienį, Kauno tautinės kultūros centras sukvietė miestiečius į Kauno senamiestį švęsti Užgavėnes. A.Jakšto, M. Valančiaus, Vilniaus gatvėse persirengėliai šurmuliavo, kibino praeivius, ragino išvaryti visas negandas iš miesto. Ožiai, avinai, meškos ir gervės žadino žemę, pokštavo, o jiems šėlioti ir kitus „sunkius“ darbus padėjo atlikti folkloro ansambliai „Sodyba“ (vadovė Jonė Špakauskienė), ,,Sodailio“ (vadovė Daugailė Braziulytė), studija „Gyvasis folkloras“ (vadovė Vita Braziulienė), Jonavos suaugusiųjų švietimo centro kapela „Lankesa“ (vadovas Antanas Kirvelevičius).

FOTO 15min

Užgavėnės yra juoko, išdaigų diena, todėl pagrindinis dėmesys nukreipiamas į apeigas ir burtus, kurie išvaro žiemos demonus ir pažadina šalčio sukaustytą žemę iš miego, suteikia jai derlingumo galių. Tradicinės Užgavėnių dainos, ritualiniai šokiai, šūksniai, ubagų vestuvės, raganų išdaigos, čigonų, daktarų vengrų ir žydų sukeltas triukšmas aidėjo visame Kaune ir priminė, kad nedera sėdėti tokią dieną namuose. Pavalgei ir eik laukan, važinėkis rogėmis, pasivoliok sniege. Buvo tikima: kuo dažniau iš jų išvirsi, tuo geriau. Žmogus voliojasi norėdamas perduoti gamtai savo gyvybines jėgas, kad žemė atsibustų, sužaliuotų, duotų vaisių…Vaikštynės baigėsi P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus kiemelyje, kur vyko Lašininio ir Kanapinio kova, tradiciškai buvo sudeginta Morė.
Vaikštynės baigėsi P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus kiemelyje, kur vyko Lašininio ir Kanapinio kova, tradiciškai buvo sudeginta Morė.
Kitą dieną po Užgavėnių – Pelenija, pradedanti septynias savaites truksiančią gavėnią. Negalima linksmintis, nekeliamos vestuvės, susilaikoma nuo riebaus maisto ir mėsos, priešaky – ilgas susimąstymo laikotarpis, valymasis, ateities vizija ir Velykų laukimas.
Tuos, kuriuos domina Užgavėnių kaukių personažai, kviečiame aplankyti tautodailininkų parodą
TRADICINĖS UŽGAVĖNIŲ KAUKĖS ir pasisemti neįkainojamos medžio drožėjų Adolfo Viluckio (Kretinga) ir Antano Lastausko (Kalvarija) patirties. Paroda veikia iki vasario 28 d. Kauno tautinės kultūros centre (A.Jakšto g. 18). MEDINĖS KAUKĖS
Lankymas: darbo dienomis nuo 9:00 iki 17:00, penktadienį nuo 9:00 iki 15:45, pietūs 12:00 – 13:00

Atnaujinta 2018 08 14