Trys karaliai

Pasitikime Tris karalius!

Ei! Visi, visi, visi!
Ir apsiavę, ir basi!
Ar girdėjot, kad saulė jau ant kito šono apsivertė?
Ar žinote, kad nuo Kalėdų iki Trijų Karalių diena pailgėja per gaidžio žingsnį?
Kauno tautinės kultūros centras kviečia 2011 m. sausio 6 d. 17 val. atvykti prie Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios: turėsite puikią progą pasitikti Tris karalius ir Laisvės alėja, Vilniaus gatve palydėti juos drauge su Angelu, Giltine, triukšmaujančiais ir kitaip besismaginančiais folkloro ansambliais į Rotušės aikštę, kur visą šaunią svitą pasitiks Šeimininkas ir Šeimininkė.
18 val. Rotušės aikštėje vyks koncertas „Trys karaliai atkeliavo – visas svietas uždainavo“. Koncertuos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto folkloro ansamblis „Kupolė“ (vad. Antanas Bernatonis), VDU „Rasos“ gimnazijos folkloro ansamblis „Lygaudė“ (vad. Vita Braziulienė, Jonas Misevičius), jaunimo folkloro grupė ,,Devyni“ (vad. Vita Braziulienė).
Jei ateisite, tai aikštėje šoksime, dainuosime, ratelius eisime, šalčio nejausime, nes miestiečius linksmins ir linksminsis daug folkloro ansamblių.

Organizatoriai: Kauno miesto savivaldybė, Kauno tautinės kultūros centras.

Tikriausiai esate patyrę, kad į šaltą žiemos dieną geras žmogus ir šuns nevarytų.
Bet Trys karaliai negali nevaikščioti, nekalėdoti, nes … jų širdyje gera valia, rankose auksas, mira, smilkalai, o ką pasieks smilkalų kvapas, tas visus metus bus apsvaigęs iš laimės. Nejau nenori būti laimingas?
Dvyliktoji diena po Kalėdų, t. y. sausio 6-oji, labai seniai švenčiama, vadinta Atarašais, Krikštais. Dar ikikrikščioniškoje Lietuvoje tą dieną namų durys ir kai kurie daiktai būdavo kreida ar anglimi žymimi („krikštijami“ ar „aprašomi“) trimis kryžiukais. Naują prasmę bei pavadinimą šiai dienai suteikė krikščionybė. Gimusį kūdikėlį Jėzų aplankė Trys karaliai: Kasparas, Merkelis ir Baltazaras – iš to kilo paprotys persirengti trimis karaliais. Liaudiškos „Trijų Karalių“ vaikštynės buvo pokalėdinio laikotarpio sveikintojų, kalėdotojų, vaikštynių tąsa. Antra vertus, tai senovinė persirengėlių, karnavalų tradicija, susišaukianti jau ir su būsimomis Užgavėnėmis, kadangi žemdirbių tautose sausio 6-tą dieną baigdavosi Saulėgrįžos šventė, žmonės pradėdavo žadinti šalčio sukaustytą žemę.

Atnaujinta 2018 08 25