VELYKOS 2010

Visi, visi! Judinkitės iš namų
Velykų švęsti, gamtos budinti,
margučių ridenti!

Kauno miesto šventė „DŽIAUGSMINGOS VELYKOS“ 2010 m. balandžio 5 d. 12.30 val. – Velykė ir jos svita riedėjo širmų žirgų kinkiniu nuo Nepriklausomybės aikštės, Laisvės alėja, Vilniaus gatve 13 val. – Rotušės aikštėje vyko Velykų bobutės ir lalauninkų sutiktuvės, margučių ridenimas, kiaušiniavimas, paukštelių žadinimas ir kitos linksmybės. KONCERTE „IŠSIBUDINK, PASIJUDINK, EI, LALO!“ dalyvavo tradicinių šokių kapela „ByTikZyz“, muzikos ansamblis „Ainiai“.

 

RENGĖJAI: Kauno miesto savivaldybė, Kauno tautinės kultūros centras, Kauno kultūros centras „Tautos namai“

Kai saulė budina ir kelia gamtą, būtinai ateina nuostabios šventės – Velykos. Atgimimo, šviesos poreikis žmogų nuo seno ragino atsinaujinti, puošti savo būtį ir buitį. Kaip pasitinkamos Velykos, kaip galima pagražinti namus, suteikti jiems šilumą ir jaukumą savo rankų darbais, tęsiant tautines tradicijas, miesto bendruomenė ir svečiai sužinojo š.m. balandžio mėn. 1 d. 17 val. Kauno tautinės kultūros centre, kur vyko Vilniaus etninės kultūros centro vyriausiosios koordinatorės tautodailininkės MARIJOS LIUGIENĖS parodos „TRADICINIAI LIETUVIŠKI SODAI“ atidarymas ir praktinis užsiėmimas ,,Velykos. Sodų vėrimas“, vedė autorė. Vakare buvo pristatoma tautodailininkės (Vilniaus raj.) karpinių paroda ,,BUNDANTIS PAVASARIS“. Autorė pasakojo apie savo kūrybos kelią ir savitą originalų karpybos stilių. Parodų atidaryme dainavo Kauno tautinės kultūros studija ,,Gyvasis folkloras“  ir kanklių būrelio ,,Smiltelė“ jaunosios kanklininkės.

 

SAVITI TAUTODAILININKĖS JOANOS IMBRASIENĖS KARPINIAI

Joana Imbrasienė gimė ir užaugo gražiame Vidutinės kaime, Švenčionių rajone. Nuo mažumės ją ir seseris supo daug liaudies kūrybos – mama puikiai mezga, neria, siuvinėja. Šeima turi išsaugotų senelių, prosenelių išsaugotų rankdarbių pavyzdžių. Visa tai kažkada palenkė širdį link rankomis kuriamo grožio. Karpinių meną padėjo pažinti mama.
J.Imbrasienė baigė Švenčionių Z.Žemaičio vidurinę mokyklą, Vilniaus pedagoginį universitetą, dirbo lietuvių kalbos mokytoja Vilniaus rajone. Turi šeimą, augina dvi dukras.
Karpyti pradėjo maždaug prieš aštuonetą metų, tačiau jau spėjo surengti devynias autorines parodas Lietuvoje, Briuselyje, nuolatinėje Lietuvos atstovybėje, Savivaldybių asociacijoje ir Lietuvos ambasadoje Belgijoje. Darbai buvo eksponuoti Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje. Dauguma jų pasklidę po pasaulį, nemažai karpinių yra sukūrusi pagal specialius užsakymus. Autorė yra tris kartus iš eilės laimėjusi antrąją vietą Vilniaus apskrities tautodailės konkurse ,,Aukso vainikas“ 2006 m., 2007 m. ir 2008 m.
Šiuo metu dirba tik kūrybinį darbą: vysto savitą stilių ir techniką. Šioje parodoje pristato daugiausia savo kūrybos pradžios darbus.

„Mano produktyvumas gerokai viršija vidutinį, nes karpymas – tai mano aistra, tai visas mano laikas. Labai daug pastangų įdedu piešdama karpinį – kad jis būtų savitas, originalus. Svarbi ir pati karpymo technika – aš karpau labai smulkiai. Galiu ir 30 valandų vieną karpinį karpyti, kad galėčiau rezultatu pasidžiaugti. Labai džiaugiuosi, kad tenka juos parodyti Kauno visuomenei.“ – sako karpinių meistrė.

TAUTODAILININKĘ MARIJĄ LIUGIENĘ SUVILIOJO AUKSINIS ŠIAUDAS

Vilnietė tautodailininkė Marytė Liugienė, gimusi Mardasavo kaime, nuo vaikystės atsimena, kaip buvo puošiami namai Velykoms: iš popieriaus karpomos langų užuolaidėlės, karpiniais papuošiami šventųjų paveikslai, palubėje kabinami aukso spalvos šiaudų sodai.

M.Liugienė, pradėjusi pinti iš šiaudų prieš trisdešimt metų, to amato išmoko iš Malvinos Česnulevičienės (jai tuomet buvo apie 60 metų), gyvenusios Mančiagirės kaime (Varėnos raj.), kuri savo sodus vadino „širšuonais“. Verbas M.Liugienė rišti pradėjo prieš 18 metų, išmokusi iš Leonoros Kalinauskienės, gyvenančios Švendubrės kaime (Varėnos raj.).

Parodose M.Liugienė su sodais pradėjo dalyvauti nuo 2006 m., ir tik šiais metais oficialiai tapo tautodailininke – ji įgijo Meno kūrėjo statusą (autorės darbams suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas).

Lietuvos ambasadorius Japonijoje Algirdas Kudzys M.Liugienės sodą, kaip Lietuvos Respublikos dovaną, įteikė gimus Japonijos imperatoriaus anūkei. O 2009 m. jos sodą įsigijo Lietuvos dailės muziejus.

Žaliavos verboms, sodams, girliandoms, žaislams kūrėja pasirūpina savo gimtajame Mardasavo kaime, Varėnos rajone. Todėl niekad netrūksta rugių, kvietrugių, avižų, šiaudų, nendrių, kraujažolių, bitkrėslių, šlamučių, smilgų.

 

Atnaujinta 2021 03 01